A masszázsról A masszázs gyógyítja az emberi test szöveteit
Felejtsük el azt a tévhitet, hogy a masszázs csak egy luxus dolog, és semmit nem tesz az egészségünkért.Éppen ellenkezőleg. A masszás csökkenti a vérnyomást, ellazítja az izmokat, és erősíti az immunrendszerünket. A masszőr a kezeit és az ujjait használja, hogy nyomást gyakoroljon a bőrünkre, az inainkra, a szalagjainkra, és az izmainkra. Ez a procedúra úgy mozgatja a vért, és az oxigént a testünk különböző szerveibe, ahogy normálisan nem történne. Ennek eredményeképp az, akit megmasszíroznak, olyan fizikai és szellemi megújuláson esik át, melyet nehéz felülmúlni.
A masszázs általános hatásai:
A test nagy felületének a masszázsa az egész testre hat. Javul a vérkeringés,szívműködés,légzés,anyagcsere folyamatok és az idegműködés. Változik a pulzusszám és a vérnyomás. Fokozódik a vizelet kiválasztás a testhőmérséklet és a légzés ritmusa. Az ingerlő fogások hatására fokozódik a szervezet aktivizálódása,míg a nyugtató fogások után a test ellazul,elernyed,a fáradtság- érzés csökken,az izmok teljesítőképessége javul és gyorsan regenerálódik. Az acidosis (savasodás) kémiai úton csökken,gyorsul a nyirokáramlás,fokozódik a méreganyagok,salakanyagok elszállítása. A központi idegrendszer vérkeringés és oxigén ellátás javulása jobb idegi működést és szellemi képességet hoz magával, reflexiósan javítja az egész szervezet működését.
Távolhatása:
A masszázs mechanikus inger és reflexátkapcsolás útján a távolabbi részeken is eredményesen „manipulálja” a szervezetet. Mechanikai ingerek hatására a szövetekben vazoaktív (értágító) anyagok szabadulnak fel (hisztamin,bradykinin) melyek az érfal simaizomzatát ellazítva, az erek (arteriolák,kapillárisok ) tágulását eredményezik.A mikrocirkuláció javulásának eredményeként a szövetek oxigén és tápanyag ellátása is fokozódik.
A Svédmasszázs képezi valamennyi nyugat-európai masszázsfogás alapját. A svédmasszázs (vagy klasszikus európai masszázs) az egyik legismertebb nyugati masszázsfajta,mely az egész test, az izmok,inak és ízületek alapos átdolgozásán alapszik. Miért „svéd” a svédmasszázs? Mert a svéd Dr. Per Henrik Ling (1776-1839) által kifejlesztett és formarendszerbe foglalt masszázstechnikák összessége.
A Gyógymasszázst az orvos javaslatára,előírására végezzük,melyben utasít a beavatkozás jellegét illetően. Jó hatással van az ortopédiai,reumatológiai,ideggyógyászati,egyes pszichiátriai,mozgásszervi és keringési zavarokban szenvedő betegekre.Ma már előszeretettel széles körben alkalmazzák a masszázst,szinte az egészségügy valamennyi területén. Frissítő,higiénikus masszázst mindenki a saját felelősségére igényelhet,de okvetlenül figyelembe kell venni a következőkben leírt kontraindikációt,ellenjavallatot!
A masszázsok ellenjavallatai:
- Heveny ízületi és egyéb gyulladások esetén
- Lázas betegség esetén
- Fertőzéses bőrelváltozások esetén
- Mélyvénás trombózis esetén
- „Friss infarktus” után, vagy anginás rohamok esetén
- Viszeres csomók,viszérgyulladás esetén
- Fokozott vérzékenységgel járó betegségek esetén
- Menstruáció első két napján
- Friss traumás sérülések esetén
- Friss agyi történések esetén (stroke)
- Instabil pszichés állapotokban
- Rosszindulatú daganatos betegségeknél
- Terhesség alatt óvatosan lehet csak masszírozni!
A masszázs hatásánál érvényesül a fokozatosság elve valamint a kúra szerű alkalmazás.
Ezeken kívül, egy, a Journal of Alternative and Complementary Medicine magazinban megjelent tanulmány szerint, akik részt vesznek masszázsterápián, azoknak javulni fog az immunrendszerük is.
|